Akmens anglis ar malkos?

Pažiūrėjus į malkų bei akmens anglies kainas, gali pasirodyti, kad malkos kainuoja pigiau, todėl jomis kurenti labiau apsimoka. Toliau paneigsime šią klaidingą nuomonę pateikę kelis labai paprastus skaičiavimus. Visų pirma malkos yra parduodamos kubiniais metrais. Todėl lyginant akmens anglies ir malkų kainas, būtina suvienodinti vienetus. Paprasčiausias būdas yra padalinti malkų kainą iš jų tankio koeficiento, kuris parodo kiek sveria vienas kūbinis metras malkų. Pavyzdžiui, tam kad gauti 1 tonos malkų kainą, ąžuolo kubinio metro kainą reikėtų padalinti iš 0,45, o eglės ar alksnio iš 0,3. Tokiu būdu lyginant malkų ir akmens anglies kainas už toną (net neatsižvelgę į jų išskiriamą šilumos kiekį) matome, kad malkų kaina padidėja maždaug trigubai.

Kitas labai svarbus parametras į kuri reikia atsižvelgti yra degimo šiluma (kitais žodžiais kaitrumas, kaloringumas). Tai yra energijos (šilumos) kiekis išskiriamas akmens anglies ar malkų degant. Malkos skiriamos į tris kaitrumo grupes nuo 1500 kcal iki 2500 kcal. Daugiausiai šilumos išskiria ąžuolo, beržo, uosio malkos, šiek tiek mažiau pušies bei juodalksnio, o mažiausiai eglės, liepos, baltalksnio malkos. Taip pat vertinant malkų iškiriamą šilumą reikia įvertinti jų drėgnumą. Uždaroje, gerai vėdinamoje patalpoje malkas patariama džiovinti apie du metus. Tuo metu akmens anglis priklausomai nuo markės degdama išskiria nuo 5000 kcal iki 7000 kcal vienam kilogramui, t.y. apie du-tris kartus daugiau.

Toliau pateikiama paprasta skaičiuoklė kuri leis palyginti kiek galima sutaupyti naudojant šildymui akmens anglį. Skaičiavimams panaudota vidutinė malkų bei akmens anglies kaina 2010m. vasarį.